نحوه محاسبه تعداد کاراکتر هر پیامک

۱۳۹۳/۱۰/۰۱ توسط در دسته بندی راهنمای پنل پیامک با 0 و 17
صفحه اصلی > راهکارهای پیامکی > راهنمای پنل پیامک > نحوه محاسبه تعداد کاراکتر هر پیامک

نحوه محاسبه تعداد کاراکتر هر پیامک

کاراکتر همان حروف و علائم می باشند ، مثلا ، کلمه “سانا پیامک” حاوی ۱۰ کاراکتر می باشد ، که از این ۱۰ کاراکتر تعداد ۹ کاراکتر آن حرف و ۱ کاراکتر اسپیس(فاصله) می باشد .

اگر شما قصد دارید که پیامک ارسال کنید و می خواهید بدانید که در هر پیامک چند کاراکتر می توانید تایپ کنید باید این مقاله را مطالعه نمایید.

همانطور که در جریان هستید ، یک sms از ۱۴۰ بایت تشکیل شده است که شما میتوانید از ۱۴۰ بایت مورد نظر خود به یکی از اشکال زیر استفاده نمائید :

۱. استاندارد ۷ بیتی (که عموما انگلیسی خوانده میشود)
۲. استاندارد ۸ بیتی ( که عمدتا برای ارسال پیامک باینری استفاده میشود )
۳. استاندارد ۱۶ بیتی ( که عمدتا برای ارسال پیامک فارسی از آن استفاده میشود )

در حالت اول از تقسیم عدد ۱۴۰×۸ ( ۱۴۰ بایت ضرب در ۸ بیت هر بایت ) بر ۷ ( مقیاس پیامک ۷ بیتی ) به عدد ۱۶۰ خواهید رسید. همینطور برای حالت دوم و سوم اعداد ۱۴۰ و ۷۰ را خواهید داشت. این بدین معنی است که با استاندارد ۷ بیتی ( که عمدتا پیامک انگلیسی خوانده میشود ) ، متیوانید ۱۶۰ کاراکتر را برای هر پیامک مورد استفاده قراردهید و برای پیامک فارسی نیز تا ۷۰ کاراکتر را در اختیار خواهید داشت.

حال اگر تعداد کاراکتر های مورد استفاده شما از تعداد تعیین شده فراتر رود ، بخشی با نام (User Data Header (UDH در ابتدای هر پیام قرار خواهد گرفت تا بیانگر توالی این پیام‌ها باشد. UDH کاربردهای دیگری هم دارد، که ارسال پیامک چند بخشی یکی از این موارد است ( که اصطلاحا به آن Concatenated UDH ) گفته میشود. برای استفاده از Concatenated UDH هم دو استاندارد وجود دارد که اصطلاحا به آن ۵ بایتی و یا استاندارد ۶ بایتی گفته میشود. از آنجائیکه بایت اول هر udh لزوما به معنای طول udh است، پس برای یک Cocatenated UDH باید ۶ تا ۷ بایت (‌بسته به استاندارد مورد استفاده ) را در نظر گرفت. فرق این دو حالت در تعداد بایت هائی است که برای reference number در udh استفاده میشود که در حالت ۵ بایتی ۱ بایت برای reference number در نظر گرفته میشود و در حالت ۶ بایتی ۲ بایت برای این منظور در نظر گرفته شده است.

برای آشنائی بیشتر شما، یک توضیح ساده از ساختار کلی یک Concatenated UDH نوع اول میتواند بدین صورت باشد :
۰۵۰۰۰۳xxaabb
– بایت اول : ۰۵ : بیانگر طول udh است که در ادامه خواهد آمد
– بایت دوم و سوم : بیانگر concatenated udh است
– بایت چهارم : xx : یک عدد تصادفی در قالب reference number که برای یک پیام چند بخشی یکسان است
– بایت پنجم : aa : تعداد کل بخش های یک پیام چند بخشی
– بایت ششم : bb : ایندکس پیامک مورد نظر

در حال حاضر سامانه ارسال پیام کوتاه سانا پیامک به جز خطوط ۵۰۰۰ برای سایر خطوط از استاندارد udh با طول کمتر (‌ ۵ بایتی که با جمع سرایند طول udh که در ابتدای پیام خواهد آمد به ۶ بایت خواهد رسید )‌ استفاده میکند تا کاربران یک بایت فضای بیشتر برای ارسال پیامک خود داشته باشند. اپراتور های خطوط ۵۰۰۰ از استاندارد udh با طول بیشتر ( ۶ بایت که با جمع سرآیند طول udh که در ابتدای پیام خواهد آمد به ۷ بایت خواهد رسید ) استفاده می کنند و سامانه سانا پیامک ارسال پیامک توسط خطوط ۵۰۰۰ را با این استاندارد محاسبه می کند.

برای روشن شدن مطالب به مثال ذیل توجه نمایید : (با توجه به اینکه عموم کاربران سانا پیامک از خطوط ۵۰۰۰ استفاده می کنند ما نیز این مثال را در خصوص استاندارد مورد استفاده در این اپراتور شرح می دهید)

برای مثال در یک پیامک فارسی چند بخشی ( پیامکی که بیش از ۷۰ کاراکتر باشد ) که نیاز به استفاده از concatenated udh خواهد شد ، نحوه محاسبه به این شکل است که از ۱۴۰ بایت مورد استفاده در هر پیامک مقدار ۷ بایت به ازای udh کم خواهد شد و برای ۱۳۳ بایت باقیمانده و در صورتیکه بخواهیم این محاسبه را برای استاندارد ۱۶ بیتی ( عمدتا مورد استفاده برای پیامک فارسی ) انجام دهیم خواهیم داشت :

(۱۳۳ × ۸) / ۱۶ = ۶۶٫۵ ≈ ۶۶

یعنی هر بخش از پیامک فارسی چند بخشی شما (‌فارغ از اینکه بخش اول باشد یا دوم یا … ، چرا که udh به تمامی بخش‌های یک پیامک چند بخشی اعمال خواهد شد ) با احتساب ۷ بایت برای کل udh ، برابر با ۶۶٫۵ کاراکتر خواهد بود که با توجه به اینکه عدد اعشار در خصوص کاراکتر بی معناست این عدد به ۶۶ کاراکتر تبدیل میشود. یعنی در ارسال پیامک فارسی از طریق خطوط اپراتور ۵۰۰۰ هر پیامک شامل ۶۶ کاراکتر میباشد.

اگر در شمارنده موجود در بخش ارسال پیامک در سامانه توجه کرده باشید مقادیر آن به شرح ذیل می باشد :

پیامک اول (صفحه اول) : ۷۰ کاراکتر
پیامک دوم (صفحه دوم) : ۶۲ کاراکتر
پیامک سوم (صفحه سوم) به بعد : ۶۶ کاراکتر

* در مورد پیامک دوم توجه داشته باشید که با توجه به توضیحات فوق در محاسبات ۴ کاراکتر از پیامک اول کاسته و به پیامک دوم اضافه میشود و در مجموع همان ۶۶ کاراکتر برای ارسال هر صفحه پیامک در خصوص پیامک های چند بخشی در نظر گرفته میشود.
میتوانید محاسبه مشابهی را برای پیامک انگلیسی (‌منظور استاندارد ۷ بیتی است) انجام دهید که در این صورت به عدد ۱۵۲ (برای اپراتور ۵۰۰۰) خواهید رسید.

ذکر موارد ذیل هم خارج از لطف نیست :

  • هرچه تعداد صفحات بیشتر باشد هزینه ارسال پیام کوتاه شما بیشتر خواهد شد ، مثلا ارسال پیامک دو صفحه ای دو برابر ارسال پیامک یک صفحه ای هزینه دارد.
  • هرچه تعداد صفحات شما کمتر باشد ، احتمالا رسیدن پیامک به طور کامل به مخاطب بیشتر می شود ، زمانی که تعداد صفحات زیاد می شود ، احتمال دارد که ایناکس گوشی موبایل شخص گیرنده پر باشد و بخشی از پیامک را دریافت نکند ، یا احتمال دارد که به دلیل اختلالات مخابراتی بخشی از پیامک به دست مخاطب نرسد (البته این احتمالات کم هستند)
  • تعداد کاراکتر های مجاز در متون لاتین تقریبا دو برابر متون فارسی می باشد ، اما هزینه ارسال نیز تقریبا دو برابر می باشد .
  • اگر پیامک شما هم حاوی حروف فارسی و هم لاتین باشد ، حتی یک حرف لاتین ، پیامک شما فارسی محاسبه می شود و هزینه و تعداد کاراکتر مجاز آن فارسی محاسبه خواهند شد .

برای اطلاعات دقیق تر از نحوه کار سیستم های اس ام اسی و تعداد کاراکتر انواع مختلف پیامک به اینجا مراجعه فرمایید:

http://en.wikipedia.org/wiki/SMS#Message_size


با سپاس
سانا پیامک

تمامی حقوق سامانه سانا پیامک برای شرکت سانا پردازش محفوظ می باشد.